slideshow 1

Jste zde

Test a výběry tříletých trakénských hřebců v Polsku, Starogard Gdański

    V krásném historickém hřebčíně Starogard Gdaňski na severu Polska proběhly ve dnech 12. – 13. 10. 2013 závěrečné výkonnostní zkoušky a výběry trakénských hřebců. V testu bylo zařazeno celkem 15 polských, německých a litevských hřebců. Komisi předsedal zkušený chovatel a zástupce světového Trakehner Verband Hans Werner Paul, spolu s ním byli v komisi Tomasz Siedlanowski, MVDr. Vít Holý a z Litvy přijela Raminta Sakalauskiene.

Starogard
Komise, zleva Raminta Sakalauskiene (Litva), Hans Werner Paul (GER), MVDr. Vít Holý (CZE) a Tomasz Siedlanowski (POL)

    Uvodní bonitací prošli úspěšně 4 hřebci, pro výběr do chovu musí být splněn limit 48 bodů ze sedmi hodnocení - typ, tělesná stavba a horní linie, fundament, krok, klus, cval, celkový dojem.

    Samotná zkouška se skládá ze skoku ve volnosti, jezditelnosti, gymnastické řady a terénní jízdy. Výsledek testu je souborným hodnocením komise, speciálních testačních jezdců a vedoucího výcviku během doby testu.

Starogard
Vítěz testu Nefryt (po Cedrus)

    Vítězem s celkovým indexem 141 (142 jezditelnost a 141 skok) se stal figurantní ryzák s výraznou mechanikou pohybu NEFRYT po Cedrus z Nigeria po Wiec. Chovatelem i majitelem je p. Marek Przecewski. Cedrus byl dobrým skokanem (SK Liski) a pochází z linie Pilger, jeho pradědem je olympijský skokan Poprad. Z této linie pochází zejména vynikající Kirowský Eol. Matka Nefryta Nigeria je po hřebci Wiec, synovi Agara po plnokrevném Mangan xx - Dakota xx. Agar je zejména otcem Ajbeka, který dal AVATARa, licentovaného na körungu v Neumünsteru 2012, vyhlášeného za nejlepšího skokana ročníku 2010 a zakoupeného P. Schockemöhlem.
Druhým vybraným hřebcem s indexem 125 byl kompaktní hnědák LINTON po Heleris z Lemoniada po Ignam. I jeho linie sahá ke hřebci Pilger a je vnukem GP skokana Gret. Otec matky Ignam patřil dlouho k nejlepším skokanům Polska s R. Mrugalou.
S indexem 112 ukončil test ryzák TOLEDO po plnokrevném GP skokanovi Gluosnis xx (linie Gerodot - Athens Wood - Celtic Ash- Sicambre) z matky Tessa po německém Hamlet Go.

Starogard
Hřebec Nefryt při terénní jízdě

    Náročná byla zejména terénní část testu, kdy musí hřebci absolvovat v členitém terénu jízdu v tempu minim. 500 m/ min. s přírodními skoky.

    Navázaná spolupráce skýtá řadu možností do budoucna, velkou poctou je jmenování MVDr. Víta Holého mezinárodním inspektorem v chovu trakénských koní. Výběrů se zúčastnila i MVDr. Helena Holá z Hřebčína Amona a Ing. Lucie Zavadilová, sekretářka Svazu CS a Českého Trakéna.

Starogard
Komisaři Raminta Sakalauskiene, MVDr. Vít Holý a Hans Werner Paul

    Se zájmem sledovali všichni zúčastnění i presentaci chovu koní CS a proběhla delší diskuse o způsobech a metodice chovu v jednotlivých zemích. Setkání potvrdilo význam trakénů v čistokrevné plemenitbě (v zásadě jediné čistokrevné sportovní plemeno na světě) a zejména pak jako zušlechťujícího faktoru v ostatních světových chovech.

    V příštím roce proběhne mezinárodní setkání i v české republice a v širším měřítku bude využit zejména vynikající plemeník AKTIV (Vypas - Aktrisa po Singapur xx) - 3 násobný vítěz středoevropské ligy Volvo Cupu a trojnásobný účastník Finále Světového Poháru (Lipsko, Las Vegas). Jeho zmražené sperma je k dispozici u MVDr. Heleny Holé, Hřebčín Amona (www.hrebcin-amona.cz).

MVDr. Vít Holý
Foto Tomasz Siedlanowski

Rubrika: