slideshow 1

Jste zde

Úspěch českých trakénů na Trakehner Bundesturnier Hannover 2014

      500 trakénů z 12ti zemí se sešlo na mezinárodním šampionátu trakénských koní v Hannoveru. Na programu byly šampionáty v drezuře, všestranné způsobilosti a ve skákání. V drezurních soutěžích nechyběly špičkové jezdkyně jako např. Theresa Wahler, Dorothe Schneider a zejména Helen Langehanenberg, vše pečlivě sledoval reprezentační trenér Klaus Balkenhol. Na startu skokových soutěží se objevili i 2 trakéni z Čech, 5tiletý plemenný hřebec a vítěz MŠMK  4letých  QUINTAR ( Quintet - Stella po Saint Tropez ) a jeho 6tiletá pravá sestra SIMONA. ( chovatel RNDr Ondřej Holý, Hřebčín Amona ).  V pátečním úvodním kole se představilo na 60  5ti a 6tiletých koní, 2kolové finále se k našemu překvapení jelo na parkuru M* ( 125 - 130 cm ), navíc na stejné výšce pro obě kategorie.

      SIMONA s Ing. Štěpánkou Zavoralovou absolvovala velmi dobře technicky s 1 chybou 1. kolo a umístila se na 6. místě, QUINTAR s Bárou Tomanovou skončil dokonce 3. a za styl obdržel vysokou známku 8.4. V neděli na ještě o něco obtížnějším parkuru podal bezchybný výkon a umístil se znovu 3. , z 5ti letých koní pak 1.! Bára Tomanová předvedla výborný jezdecký výkon, sklidila za něj zasloužený potlesk diváků. Výkon SIMONY byl trochu poznamenán nervozitou její méně zkušené jezdkyně, přesto podaly obě dobrý výkon a udržely si celkově 6. místo.

Hannover
Simona - Štěpánka Zavoralová

       Quintar svým skokovým projevem, pohybem i impozantním exterierem zaujal představitele světového Trakehner verband, v jednání je jeho licentace do světových chovů. Navíc je vysoce hodnocen jeho původ z otcovy i matčiny strany.

Hannover
Quintar - Barbora Tomanová na Bundesturnier Hannover 2014, foto Petra Nettky, Tierfotografie Huber
Hannover
Quintar - Barbora Tomanová na Bundesturnier Hannover 2014, foto Petra Nettky, Tierfotografie Huber

      Tento první oficielní výjezd "české trakénské reprezentace" se tedy mimořádně vydařil, zástupci Trakehner Verband byli překvapeni kvalitou předvedených koní.  MVDr. Vít Holý navíc využil celé situace k prezentaci Svazu chovatelů CS, neboť Quintar i Simona jsou narozeni v rámci této plemenné knihy. Rada plemenné knihy Trakehner verband projevila vážný zájem o nákup spermatu českých trakénů pro oživení chovu trakénů v západní Evropě. Domníváme se, že právě tato akce je jedním ze správných příkladů prezentace českého chovu v zahraničí. Dalším pokračováním bude Mezinárodní seminář o Trakénských koních a jejich historickém vlivu na ostatní sportovní plemena, který se uskuteční první víkend v září na závodišti v Pardubicích (Koně v akci). Účast přislíbilo již 6 národů a předvedeni budou i oba úspěšní koně z Trakehner Bundesturnier Hannover - QUINTAR a SIMONA.

MVDr  Vít Holý

 

Rubrika: