slideshow 1

Jste zde

QUINTAR vítězný ve Finále Moravského šampionátu pětiletých 6. - 7. srpna 2014

Trojanovický areál ožil ve dnech 6. - 7. srpna tradiční finálovou soutěží pro mladé koně čtyř až sedmileté. Parkury obtížnosti ZL až ST* byly na horní hranici náročnosti a plně prověřily připravenost všech soutěžících. Povrch kolbiště byl nově doplněn o geotextilii a byl velmi dobrý. Svaz chovatelů CS opět významně podpořil financemi celou akci a významně podpořil i úspěšné majitele a chovatele CS koní.
   
4 letí soutěžili ve dvou kolech ZL,  z 21 koní pouze 5 dvojic dokázalo ani jednou nechybovat. V rozeskakování byli bezchybní 3, nejlepším časem zvítězil CAMERON (M. Hentšel - Baník Ostrava ) po Quick Lauro Z z Carramby po Arras - PK CS, chov. a maj. Baník Ostrava. CAMERON podává v celé sezoně stabilně výborné výsledky. Na 2. místě skončil J. Zwinger s holštýnským hřebcem CASCARELLO po Cassini II a stejný jezdec byl i 3. s polským EURO 12 G majitelky Petry Hrbáčové. 4. a 5. místo pro sebe opět získal M. Hentšel , s koňmi Ing. Z. Müllera - PKCS -  MONTE CARLO, valach po Monte Bellini a PANDRHOLA - plemenný hřebec po Padinus, polobratr známých skokanů Crux a Censor.  Díky embryotransferu v ERC Mnětice pocházejí Monte Carlo i Pandrhola z jedné matky - holštýnské Cassindi po Cassini II.
Finále předcházely 4 kvalifikační kola ( Chotěbuz, Ostrava, Frenštát, Trojanovice ), ve kterých byli v součtu nejlepší 2 zástupci PKCS - Cameron a Pandrhola.V základních kolech úspěšně bodovalo 31 koní, celkem startovalo 40 koní.

5ti letí soutěžili na L* a L**. Zatímco 1. kolo šli čistě 4 jezdci, ve druhém kole byl bezchybný jen trakénský (CS) QUINTAR (Quintet - Stella po Saint Tropez) s MVDr. Vítem Holým z Hřebčína Amona. Ten se teprve před 10 dny vrátil z holštýnska, kde byl v sezoně ježděn B. Tomanovou a výrazně uspěl na Trakehner Bundesturnier v Hannoveru, kde ve skokovém šampionátu 5ti a 6tiletých (společně na parkuru M*, 125 - 130 !) skončil celkově 3. a mezi 5tiletými byl dokonce nejlepší... Quintar zvítězil již loni ve finále MŠMK 4 letých a je plemenným hřebcem PK TRAK a CS.  2. místo vybojoval ASSASIN, valach PK ČT po Aristo Z, chovatel i majitel Gesomont Bohumín (jezdec R. Šipoš). 3. místo získal J. Zwinger a CLIPER - valach PK CS po Clinton I, chov. a maj. Ing. Ivo Kaspar.   I 4. příčku získala zástupkyně PK CS - CAMPILLA (Palisco - Carramba po Arras) - matka Carramba je matkou vítěze 4 letých Camerona (maj. a chov. JK Baník Ostrava) s jezdcem M. Hentšelem, který byl ještě i 5. s polským valachem DIGISPORT CARNAVAL. Celkem startovalo 16 koní. Po základních kolech byli nejlepší koně Campilla, JLB Wavo Charlie a Rolanda. Úspšně bodovalo v základních kolech 34 koní, celkem se zúčastnilo 42.

6ti letých koní se sešlo 10. Na parkuru S* a S** se předvedl kvalitní ročník, po 1. kole bylo 5 bezchybných. Z těch ovšem čisté konto ve 2. těžkém kole zopakoval již jen valach CENSOR, holštýn s jezdcem M. Hentšelem (Baník Ostrava) po Carthago Z z Cassindi. Censor je pravým bratrem plemeníka Cruxe a polobratrem letos úspěšných 4 letých - Monte Carlo a Pandrhola. Chov. a maj. je Ing. Z. Müller. S 1 chybou ze 2 kol se podle času 1. kola za sebou seřadili:  
2. místo AL GRANA (ČT) J. Zwinger (Al Campo), maj. Tomáš Škuta, 3. místo tlumačovský ZLÍN INFERNO (BWP) po Zürich - Ing. P. Eim, 4. místo DAYTILLA (KWPN) po Chiquitin La Silla, jezdec i majitel Jan Zwinger a 5. místo pro domácí DARONE (KWPN) po Canturano - jezdec a maj. Lucie Strnadlová (Stáj SKL Trojanovice).
Nejlepší po 4 základních kolech byl LOKVENC (PKCS), ten se ve finále s M. Hentšelem umístil na 6. místě.
6tiletých nastoupilo do základních kol 28, úspěšně bodovalo 25.

Nadějný 7mi letý ročník byl bohužel oslaben o prodané úspěšné koně Lepus a Crux (M. Hentšel) a Z. Žíla se bohužel nemohl zúčastmit pro onemocnění... A tak v malém sportovním poli zvítězil v parkurech S** a ST* J. Zwinger s LA COROU 1 (ČT) po Color of Love, maj. L. Pinkava, před EASTMANem se St. Kopeckou z Čisté u Litomyšle (ČT - Eibisch II), ta je i jeho majitelkou. 3. místo si odnesl M. Řezníček a SATISFACTION III (hann. po Stakkato) ze Stáje Mustang
    
Celá akce byla ze strany pořadatele pěkně připravena, pouze termín konání musel být kvůli přívalovému dešti o jeden den posunut... a tak nám již jen zbývá těšit se na další, již 9. ročník MŠMK. Podpora ze strany Chovatelského svazu CS se výrazně projevuje v účasti a výsledcích koní PK CS. Jsme přesvědčeni, že toto je nezbytná cesta k realizaci produkce našich chovatelů. Obecně i ve světě vlivem změny struktury jezdecké veřejnosti výrazně poklesl zájem o ježdění mladých koní a důsledkem toho jsou prořídlé startovní listiny. Jedno ze základních kol KMK (Hořovice) muselo být dokonce pro nezájem zrušeno! Tento alarmující stav musí pomoci řešit právě chovatelské svazy a existence seriálu jako je MŠMK tomu výrazně napomáhá.
                                                            
MVDr. Vít Holý

Fotogalerie Quintar - Trojanovice 2014

 

Starogard
Pětiletý Quintar (Quintet - Stella po St. Tropez),
jezdec MVDr. Vít Holý, Hřebčín Amona,
vítěz finále MŠMK 2014

 

Starogard
Foto Zenon Kisza

 

Starogard
Foto Zenon Kisza

 

Starogard
Foto Ivana Maršálková

 

Starogard
Foto Ivana Maršálková

 

Starogard
Foto Ivana Maršálková

 

Starogard
Šestiletá trakénská Simona (Quintar - Stella po St. Tropez)
se Štěpánkou Zavoralovou z JO Stáj Dvořák-Čistá,
finalistka MŠMK 2014.
Foto Ivana Maršálková

 

Odkaz na video ze startu v Trojanovicích zde:

https://www.youtube.com/watch?v=-F8h_mKnbfE&feature=youtu.be

Rubrika: