slideshow 1

Jste zde

Výběry trakénských hřebců a zkoušky výkonnosti v Polsku a Litvě 2014

     Významné chovatelské akce proběhly v září 2014 v Polsku a Litvě, kam byli přizváni i zástupci SCHČTrak , MVDr Vít Holý a MVDr. Helena Holá. 13.- 14. září se uskutečnily závěrečné zkoušky testu trakénských hřebců v polském Starogardu Gdaňském, celkem bylo předvedeno 12 mladých hřebců. Proběhla bonitace, test ve skoku ve volnosti a zkouška pod sedlem ( drezura, skok, terénní jízda ) . Podmínky pro licentaci nakonec splnilo 5 hřebců v čele s ADORATOREM ( Cedrus - Alana po Agar ) , který byl licentován již i v Německu. Dále uspěli - ELVERO po angloarabském Veloce de Favi, KAMERUN po Brzask xx , CASANOVA po Etos a litevský HEKTORAS po Piligrimas ( vítěz litevských výběrů 2O13 ). Při výpočtu indexů se používá běžná evropská metodika, pro zařazení je nutné mít celkový index nad 110 nebo některý ze spec. indexů ( skok, drezura ) nad 120.   V bonitaci musí hřebec získat minimálně 48 bodů ( součet za typ, stavbu těla, fundament, krok, klus, cval, celkový dojem ). Vedle české strany byli v komisi Ramune Jasiene ( Litva ), Karl Fridrich Peters ( GER ) a Tomasz Siedlanowski ( POL). Předvedení hřebci byli v dobrém typu a s výraznou klusovou akcí.

Starogard
 
Starogard
 
Starogard
 
Starogard
 

     26.- 27. září se zástupci Českého Trakéna přesunuli až do oblast Trakén v Litvě, jmenovitě hřebčína Nemuno Žirgynas, obec Šilgaliu- Pagegiu. Obrovské rozlohy pastvin ( 600 ha ) a na 300 trakénů tvořili kolorit spolu s řekou Nemunas a přilehlými jezery.  K výběrům bylo přihlášeno 10 hřebců a pro bonitaci a skok ve volnosti bylo připraveno 19 mladých klisen. Většina z nich vynikala typem a mechanikou pohybu.Nejzajímavějšími původy byly Piligrimas, Horalas ( 3 násobný šampion skokan v USA ) a Abdullah ( vítěz OH ). ve velmi dobrém typu bylo potomstvo hřebce Pyramus po Cheops ( Cherson ). Vítězem výběru se nakonec stal HEKSTERIS po Hipoidas, v původu je nejcennější Horalas a olympijský Espadron. 2. licentovaným byl KABULAS po Pyramus s krví olympijského Topkije. Oba získali v bonitaci 59 bodů, Kabulas vynikl ve skoku a Heksteris v pohybu. Oba jsou vraníci.  Komise pracovala ve složení Hans Werner Paul ( viceprezident Trak. Verband), Tomasz Siedlanowski ( POL) , Arunas Jurgaitis a Raminta Sakalauskiene ( LIT ) a MVDr Vít Holý ( CZ ).
     Mezi klisnami zvítězila noblesní baletka EHIME po Araratas ( Abdullah ) s krví Chokkeje z matčiny strany. Velmi dobře se prezentovaly i dcery militaristy Sheridana ( Gluosnis xx ) , navíc s atraktivním zbarvením pinto. Během návštěvy jsme samozřejmě shlédli i plemeníky. Nejvíce ceněný je zde zřejmě PILIGRIMAS ( linie Heleris - elektronas ) skok 150 cm, v těžkých soutěžích se předváděl i Horalasův syn VIKIS a vnuk Topkije FETIŠAS a ETIKETAS ( Cheopsas ). Stojí zde i německý Bundesšampion ERUDITAS ( Viskis ) a 2 synové Abdullaha - ALADINAS a ARARATAS. Původově zajímavý je pravý bratr Horalase HIPOKRATAS.

Starogard
 
Starogard
 

Vít Holý
vit.holy@email.cz

 

Rubrika: