slideshow 1

Jste zde

Trakehner Hengstmarkt, Neumünster 17. - 19. října 2014

    Tradičním vyvrcholením sportovní i chovatelské sezony trakénů jsou světové výběry mladých hřebců v Neumünsteru na severu Německa. Nově rekonstruovaná Holstenhalle zlepšila vstup koní do vlastní předváděcí haly.

    Vlastního výběru se účastnilo 34 dvouletých hřebců, nově i 4 3letí, kteří se předváděli i pod sedlem. Hned 5ti kandidáty se blýskl velmi nadějný MILLENIUM (Easy Game – Ravel) - vycházející drezurní hvězda Gestüt Sprehe. Všichni jeho synové nejen vynikali mechanikou pohybu, ale i výborně skákali. Vyhovují tak stále více sílící teorii o nutnosti zařazování hřebců s dvojitým talentem, pro skok i drezuru. Milleniovo potomstvo je navíc výborné i v exterieru, což naopak úplně neplatilo o hřebcích po jeho vyhlášeném otci Easy Game (Gribaldi – Schwadroneur).

Velmi pěknou kolekci měl i drezurní bundesšampion HERBSTKÖNIG (Interconti – Timber) z Klostehof Medingen Burkharda Wahlera, navíc opět dobře skákající. Výborný byl další Wahlerův hřebec Donauabend (Abendtanz -  Lauries Crusador xx – rodina T skokana Donaumonarcha). Skvěle se pohyboval a ještě lépe skákal, byl velký a při tom úžasně elegantní. Připomeňme, že v Čechách máme po Abendtanz narozeného již 1 hřebečka a 3 klisničky, všechny černé...

    Nejlepším skokanem výběrů byl premiovaný  DAVIDAS (Horalas – Abdullah), který byl zároveň prvním hřebečkem dovezeným na výběry z USA (Margaret Mc Gregor). Litevský Horalas (Veimaras – Gret) je z linie olympijského Topkije, byl prodán z Nemuno Žirgynas do USA a zde se stal 3x hřebcem roku, navíc byl nejlepším trakenem na světě v hodnocení WBFSH. Olympijského zlatého a stříbrného Abdullaha není třeba představovat, snad jen že v Nemuno Žirgynas dnes působí 2 jeho synové, Araratas a Aladinas. Je zde i pravý bratr Horalase Hipokratas.

    Zařazeno bylo nakonec 15 hřebců, z toho 3 synové Millenia, 2 syny měl Herbstkönig, Kentucky a Saint Cyr. Vítězem se stal vynikající  SIR SANSIBAR (Millenium – Cadeau) z Gestüt Hörstein – Norbert Tim. Černý hřebec vynikal od začátku exterierem, charakterem, mechanikou pohybu a skokem a tak jeho vítězství nebylo velkým překvapením. Navíc jeho otec má být nástupcem olympijského Desperada K. Sprehe. Rodina irské plnokrevné klisny Shannon Symphony xx dala již premiované a státně premiované klisny a plemeníka  Serafin. Sir Sansibar byl vydražen do Rakouska Evou Marii Aufrecht pro Gestüt  „Unter der Birken“ , kde již od loňska stojí Abendtanzův syn Gorbatschow, za 300 000,- euro. Nejlepší skokan lotu DAVIDAS šel do Moritzburgu (Gestüt Welvert) a bude stát vedle plemeníků a T skokanů Phlox a Parforce. Rezervní vítěz HIGH MOTION (Saint Cyr – Summertime) je vnukem legendárního Kostolanyho. Průměrná cena za vybraného hřebce byla 64 tisíc euro.

Sansibar
Vítězný hřebec Sir Sansibar, foto www. sportfotos-lafrentz.de

    Kolekce mladých klisen byla na velmi dobré úrovni, klisny vynikaly typem, exterierem i mechanikou pohybu. Nejvíce zaujala 4 letá ryzka PIGALLE (Gribaldi – Cadeau), předváděná pod sedlem samotnou Helen Langehanenberg. Majitele změnila za 80 tisíc euro. Za 40 tisíc euro se prodala HEAWENLY BROWN, 2 letá dcera Millenia. Průměrná cena za mladou klisnu byla 24 tisíc euro.

    Mezi 13 hříbaty bylo potomstvo hřebců Saint Cyr, Goldschmidt, Elfado, Syriano, Lossow, Herakles, Rheinklang, Shavalou, Millenium, Avatar, Windsor. Hříbata ve velmi dobrém typu s pěkným pohybem dosáhla na průměrnou cenu 7 400 euro.

    Nevybraného hřebce bylo možné koupit za 9 až 21 tisíc euro, lahůdkou byli 2 synové Millenia, kteří šli za pro nás nepochopitelně nízkou cenu 11 a 12 tisíc euro. Dražbu pro chovatele i kupující trochu komplikuje situace, kdy k vydražené ceně je potřeba započítat 19 % DPH a dalších 8 % poplatků, celkem tedy 27 % ! přesto skončila letošní aukce velkým úspěchem a zájem ukazuje na stále rostoucí význam trakénů ve světovém sportu i chovu. Docílilo se celkové tržby 1.637.000,- euro, což je průměr 31.500 ,- za koně. Prodáno bylo 52 koní. Loňský výsledek 61 prodaných byl 1.453.000,- euro a průměr 23.800,-.

    V průběhu výběrů vedli čeští zástupci (MVDr. Vít Holý a MVDr. Helena Holá) řadu důležitých jednání o mezinárodní spolupráci s Německem, Rakouskem, Polskem a Litvou. O členství ve Svazu chovatelů Českého trakéna zažádali významní zástupci Německa (Gestüt Schralling, Trakehner Zucht Rhön) a do české PK TRAK jsou přihlášeny i některé jejich klisny, které jsou připouštěny hřebci AKTIV, QUINTAR a TOPAS-14, také CHERSON a plnokrevný VISCONSIN.  Mezinárodní ocenění získala akce „Trakénský kůň v Čechách a ve světě a jeho vliv na ostatní sportovní plemena“, konaná v Pardubicích za účasti pěti národů během výstavy „Koně v akci“.

    Trakénský kůň patřil po 2. světové válce k tomu nejlepšímu z československého chovu. Komerce a překotný, často i chaotický dovoz zahraničních koní do naší republiky málem zcela zdevastoval jeho populaci. (Quintar je bezmála posledním čistokrevným zástupcem vynikající linie Quoniam, linie Topas již neexistuje ).Ocenění českého trakénského chovu ze strany největších světových organizací by snad mohlo vést přinejmenším k zamyšlení.

    Během akce byl aktivně prezentován i svaz chovatelů CS, výborným reklamním materiálem byly Ročenky (řada chovatelů trakénů vlastní i jiná plemena), ocenili obsah i úroveň zpracování. Zaujala je také kvalita nabízených plemeníků.

Vít Holý
vit.holy@email.cz
Svaz chovatelů Českého trakéna

Rubrika: