slideshow 1

Jste zde

Český trakén mezinárodně 2015

Trakéni mezinárodně 2015, MVDr. Vít Holý

     Začátkem roku 2015 došlo k zajímavým jednáním se zástupci německého Trakehner Verband. S nabídkou mezinárodní spolupráce se přihlásil tradičně Gestüt Schralling – Dr. H. E. Wezel a tak jsme již v březnu shlédli dvouleté hřebce připravené na výběry s úvahou jejich licentace v Čechách. Mladí hřebci jsou výborného exterieru i pohybu a původy více než zajímavé. Otcové hřebečků jsou Singolo, Banderas a Chokkej. Velmi zajímavá je i kolekce klisniček r. 2014, kde nejvíce zaujala dcera hřebce Balisto Z (Zangersheide) z matky po Ignam, dále dcera hřebce Waitaki – Cheops a Schenkendorf – Lichtblick. Během naší návštěvy byla již narozena 2 hříbata – hřebeček po Inster Graditz z Rominten (Gelria) a klisnička po Schenkendorf z matky po Inster Graditz.

Trakeni 2015 Trakeni 2015
Trakehner Gestüt Schralling Rominten

     Na pozvání majitele Gestut Polapin p. Gerharda Mendela jsme navštívili jednu z největších inseminačních stanic v Bavorsku – Hengststation Roedl v Nittenau. Během předváděcího programu zaujali zejména holštýni Caitano (Carthago) a New Quidam I (Newton – Quidam de Revel). G.. Mendel zde prezentoval své oblíbené strakáče, trakénské militaristy Sheridana (Gluosnis xx – Anonim) a Semper (Arianin – Anonim). Trakehner Zucht Rhoen (Dr R. Payrhuber) zde má hřebce Hamilton (Araratas – Etiudas), původ je velmi zajímavý, Araratas je synem Abdullaha z matky po Horalas). Impozantním plemeníkem je pak černý veliký Arizonas (Almox Prints – Stradivari – Langata Express xx). Všichni hřebci jsou cenově dostupní, do 600 euro za připuštění. Majitel stanice Stefan Rödl je sám aktivním sportovcem, má zájem o spolupráci a tak se zde do budoucna otevírá zajímavý prostor i pro české chovatele.

Trakeni 2015 Trakeni 2015
Sheridan Semper
Trakeni 2015 Trakeni 2015
Hamilton Arizonas (Almox Prints)

     Další cesta nás zavedla do rakouského Trakehner Gestüt Treiber (Conny Hörtlackner) v Pimbachu, kde jsme viděli krásná hříbata po San Silviano a Rastenberg.

     Dlouhým přejezdem přes Bavorsko pak naše návštěva končila v překrásném historickém Gestüt Graditz nedaleko Berlína. Plnokrevný hřebčín drží i trakénské klisny a plemeníky. Novou akvizicí je mladý Davidas (Horalas – Abdullah). Elegantní ryzák s výraznou mechanikou a skvělou skokovou technikou je dvojitým talentem a doplňuje tak trio moritzburgských hřebců Millenium (Easy Game – Ravel) a Donauklang (Distelzar – Herzzauber). Zajímavé jednání o situaci trakénů v Evropě jsme vedli z iniciativy vynikajícího hipologa Ing. H. O. Löweho, účastnili se přední zástupci Trakehner Verband – Dr. L. D. Schubert a S. Bothendorf.

Trakeni 2015 Trakeni 2015
Davidas foto www.warmbloostallionsna. com Horalas foto www.warmbloodstallionsna. com

     Další jednání pokračovala 10. května v rámci výběrů mladých klisen v Hřebčíně Moritzburg a posléze v Mnichově během slavného Pferd – International (16.- 17. 5.) Tohoto jednání se zúčastnili předseda bavorského trakénského svazu Dr L. Schubert , p. Schmidt (sponzor Nürnberger Pokal) - hlavní pořadatel a také Dr. H. E. Wezel (Gestut Schralling).

Trakeni 2015 Trakeni 2015
Moritzburg, květen 2015, zleva MVDr. Kavalec s přítelkyní, Ing. H. O. Löwe, MVDr. Vít Holý, MVDr. Helena Holá Hodnocení mladých klisen v Moritzburgu, květen 2015
Trakeni 2015 Trakeni 2015
Hodnocení klisen v Moritzburgu, květen 2015 Moritzburg, čtyřletá Heidi (Perechlest - Hester po Zwickau xx - Karwendelstein), foto Lucie Zavadilová
Trakeni 2015
Moritzburg, tříletá Grande Lady (Hirtentanz - Grande Nation po Uckermarker - Upan la Jathe AA), foto lucie Zavadilová

     Český trakénský svaz získává nové členy z řad zahraničních chovatelů a v jednání je použití našich hřebců ve světovém chovu (Aktiv, Topas, Prökelwitz, Quintar). V Gestüt Schralling se již narodilo první hříbě do českých plemenných knih (hřebeček po Aktiv ze Schlodien po Königspark xx). Do Čech byly importovány 2 výborné klisny, Sanditten (Lowelas – Peron) a Feuerrose po Lichtblick – Grossist.

     Od 7. do 9. 6. jsme měli velmi důležitou návštěvu u nás v Čechách – viceprezident Trakehner Verband p. Hans W. Paul a paní Verena Sothemeier. Po 3 dny prováděli hodnocení českého trakénského chovu, viděli plemenné hřebce, klisny a hříbata. Cesta započala v Praze, v Zájezdu shlédli nadějného hřebce Heidekruga po Dramatiker, v Makotřasech zasloužilého drezurního hřebce Plesanta (Sapros – Chokkej). Program byl zpestřen i návštěvou ERC v Mněticích a závodiště v Pardubicích. S velkým uznáním se setkalo předvedení hřebců Prökelwitz (Chokkej – Apogej) a Quintar (Quintet – Saint Tropez) v Hřebčíně Amona. Cesta k mezinárodní spolupráci je otevřena, zástupci německého Trakehner Verband ocenili původy, exterier, pohyb a výkonnost Českých trakénů.

MVDr. Vít Holý
vit.holy@email.cz

Trakeni 2015 Trakeni 2015
Landgestuet Moritzburg, foto www.saechsische-gestuetsverwaltung.de Landgestuet Moritzburg, www.zentaurin.de
Trakeni 2015 Trakeni 2015
Landgestuet Moritzburg Hauptgestuet Graditz, foto www.saechsische-gestuetsverwaltung.de
Trakeni 2015
Hauptgestuet Graditz

 

Viceprezident Trakehner Verband Hans Werner Paul o návštěvě v ČR:

Trakehner Weltweit

     Auch in Tschechien gibt es Trakehner-Freunde, Sportreiter und Züchter.

     Gemeinsame Richtertätigkeit in Polen und Litauen haben die Verbindung in den letzten Jahren zu Dr. Vit Holy hergestellt. Er ist ein absoluter Pferdemann und dem Trakehnerpferd sehr verbunden .Er ist der Frontmann einer kleinen passionierten Gruppe Trakehnerfreunde in Tschechien, sowohl was Zucht und auch Sportreiter betrifft.

     So war es mein Wunsch, die Trakehnersituation in unserem Nachbarland einmal kennenzulernen. Es gibt eine lange Trakehnertradition, die auch in den Erfolgen durch Trakehnerpferde bei der großen Pardubitzer Steeplechase begründet ist, dies allerdings vor dem Zweiten Weltkrieg. Dieses Rennen galt als das schwierigste Hindernisrennen auf dem europäischen Kontinent. Trakehner Siegerpferde waren Landgraf II, Herero, Vogler, Remus, Ben Hur und Herold.

     Auf einer zweitägigen Reise in Tschechien wurden 10 Züchter und Sport-und Trainingsanlagen besucht mit ca. 20 reinen Trakehner-Stuten und Hengsten und ca. 10 Kreuzungsprodukten (Hybrid).

     Der Reitsport ist ganz stark auf Springen fokussiert, so ist das vorhandenen Trakehner-Zuchtmaterial fast ausschließlich auf russischen Trakehnergenen aufgebaut, da hier die sportlichen Erfolge im Springsport durch Russen-Trakehner für sich selbst geworben haben.

     Die vorhandene Stutenbasis, die ich in den zwei Tagen sehen konnte, war doch sehr unterschiedlich in der Qualität von gut formierten Modellen bis zu Stuten mit weniger Reitkomfort und Gangqualität. Wie gesagt, Springen ist Trumpf und ohne eine gewisse Doppelveranlagung hat kein Hengst die Chance, eingesetzt zu werden .In diesem Jahr fallen nach Aussage von Dr. Holy 5 – 6 reinrassige Fohlen. Für die nächste Saison sind durch starkes Werben von Dr. Holy 12 – 15 Fohlen zu erwarten. Eine Jährlingsstute von Abendtanz konnte auf der Reise als besonders gelungen betrachtet werden. Ein guter Hinweis auch mal mit Hengsten aus unserer Population zum Erfolg zu kommen. Ein Start in diese Richtung könnten die jungen Hengste Heidekrug von Dramatiker aus einer Sky Dancer Mutter und Prökelwitz von Hockey sein. Die meisten Züchter sind stark interessiert und werden von Dr. Holy intensiv beraten und betreut. Ein reger Austausch mit uns ist gewünscht. Eine engere Bindung an uns scheitert sicher an den allgemeinen ungünstigen Rahmenbedingungen und natürlich am Geld .Neben guten Gesprächen und neuen Eindrücken war der Besuch der Rennbahn Pardubitz sicher ein absoluter Höhepunkt.

Hans-Werner Paul im Juni 2015

 

Rubrika: