slideshow 1

Jste zde

2. ročník VÝBĚRU TRAKÉNSKÝCH HŘEBCU v Čechách

   25.listopadu proběhly v Hřebčíně Amona ( Borová – Bolatice ) výběry plemenných hřebců .Komise ve složení MVDr. V. Holý, P. Hudeček, M. Strnadel a Z. Vitůj shlédla hřebce Skandau a Schralling, úvodem akce byl předveden plemeník QUINTAR ( Quintet – Stella po Saint Tropez ) , mnohonásobný vítěz a umístěný skokových soutěží pro mladé koně, včetně vítězství v šampionátu 4 a 5tiletých koní … Všestranný Quintar působí v PK TRAK a PK CS a k dispozici jsou i zmražené ID.

   Oba mladí hřebci pocházejí z chovu Dr H. E. Wezela ( Gestüt Schralling ) a budou výraznou posilou pro český chov.

 

   SKANDAU , tmavý hnědák nar. 18.4.13 je velmi korektní hřebec s KVH 161 cm a holení 20.5 cm, velmi dobrého pohybu, zejména ve cvalu. Při předvedení vynikl skokovou technikou a celkovou schopností. Na přání publika absolvoval i zvýšený skok ( oxer 140 cm ) bezchybně a s velkým přehledem. Skandau tak přináší do chovu tolik potřebnou pohybovou a skokovou kvalitu, exterierovou vyrovnanost a dostatečnou mohutnost. Má velmi dobrou horní linii a vynikající fundament včetně dokonalých kopyt.

   Otec Singolo absolvoval HLP s drez. Indexem 128, v chovu se blýskl hned vítězem německého körungu Kissingerem a výborným hřebcem Fairmont Hill, jeho dcera Zikade je německou bundesšampionkou 5tiletých. Singolo kombinuje krev olympijského Partouta ( A. Van Grunsven a legendárního Biotopa Dr. Klimkeho ).

   matka Schlodien II dala již 17 hříbat a z toho již 4 plemenné hřebce. Její syn Schenkendorf ( Topkij ) dosáhl v Anglii skoku stupně T a Sir Ted byl na körungu v Neumünsteru vyhodnocen jako nejlepší skokan se známkou 10 za cval a skok !

   Otec Schlodien II, plnokrevný Königspark dal řadu vynikajících koní v čele s vítězem testu hřebců a Koněm Roku 2004 Herzrufem. Ten pak je otcem olympijského Herzrufś Erbe ( Ulla Salzgeber ), vítěze körungu v Neumunsteru Donaurufa nebo finského Koně roku 04 a 05 Payana.

   Rodina SCHWALBE patří mezi nejcennější trak. Rodiny na světě a u nás je zastoupena v původu šampionplemeníka a vítěze skoku mohutnosti na výšce 2 metry – Topase.

   Skandau tak splňuje všechny předpoklady moderního plemeníka – exterier, pohyb a skokové schopnosti.

   Výsledné bodové hodnocení : exterier 8, pohyb 8, skok 8.5, vnitřní vlastnosti 8.1, celkem 8.2

 

Skandau Skandau

 Skandau

Skandau Skandau

 Skandau

   SCHRALLING hnědák, nar. 4.6. 13, KVH 163, holeń 21,- cm. Mohutný hřebec s vynikajícím pohybem a charakterem projevil i dostatečné skokové schopnosti. Geneticky převažují drezurní vlohy, matka výše uvedeného Skandaua je Schrallingovou bábou.. Impozantní hřebec předvedl ohromnou lehkost, dynamiku a prostornost pohybu, zejména krok a klus ( známky 9 ). nechyboval ani ve skoku až do výšky 130 cm. V českém trakénském chovu považujeme za nutné, aby hřebci splňovali „ dvojitý talent „ a nepovažujeme za správné u mladých hřebců ulevovat drezurním původům ve skoku a skokovým v pohybu...

   otec Banderas byl plemeníkem ve Warendorfu a v původu jsou GP drez. hřebci Le Rouge a Friedenfürst , mimochodem oba i se skokovým talentem. Le Rouge získal hodnocení 9 v testu hřebců jako 3letý ( 2. místo ), stal se trakénským šampionem Německa 3 a 4 letých , dal 5 plemeníků včetně vítěze německého körungu Iskandera a ve finále úspěšně startoval na drezurním německém Derby v Hamburgu. V jeho původu je i vynikající Donaumonarch, úspěšný vítěz Poháru Národů ve skákání.

   Matka Sechserben je dcerou Hřebce Roku Německa 2012 Connerryho ( otec slavného GP hřebce a Koně Roku 2015 Imperia ! ) Connery je synem Hřebce Roku 2010 Buddenbrocka a ten se zas narodil po mnohonásobném vítězi těžkých skákání Sixtusovi ( Hřebec Roku Německa 2001 ). Její matkou je výše uváděná Schlodien II.

   Sechserben je vítězkou přehlídky klisen oblasti Bayern.

   Schralling je tak mimořádně nadějným drezurním plemeníkem s genetickými vlohami i pro skákání. Má vynikající charakter a inteligenci, skvělý pohyb a svým projevem během testu se okamžitě stal miláčkem publika …

 

Schralling

 Schralling

Schralling Schralling

 Schralling

Schralling Schralling

Schralling
Výběry v Borové navštívili i vážení zahraniční hosté Dr. H. E. Wezel ( ger ) a Cornelia Hörtlackner ( aut ).

 

   Oba hřebci v současnosti působí v Hřebčíně Amona – Bolatice MVDr. Heleny Holé.
V loňském roce licentovaný , rovněž z Gestüt Schralling dovezený hřebec PRÖKELWITZ nar 2012 po Chokkej z Pinna Colada po Apogej ( majitel rovněž Hř Amona ) stojí v současnosti v Makotřasech u Prahy ( L. Marešová ) vedle stájové „ jedničky „ plemeníka PLESANTA a připravuje se do drezurních soutěží.Bude působit i v PK CS a jsou i zmražené ID.

 

Prokölwitz

Prökelwitz

   Pro trakénskou plemennou knihu jsou dále licentováni hřebci ARIZONAS a SYMONT. Arizonas stojí v Trojanovicích ( L. Strnadlová ) a je popsán již v aktualitách na www.ceskytraken.cz, Symonta si od Teamu Nijhof pronajal Hřebčinec Tlumačov a bude k dispozici i pro plemennou knihu ČT. Symont v sobě kumuluje vynikající krev Monteverdi – Olympic Partout , Kostolany , Mahagoni a Maharadscha. Je tak krevně příbuzným s olympijským vítězem Abdullahem a 3násobným Mistrem světa a rekordmanem Totilasem !

 

Symont

 Symont

Symont Symont

 Symont

   Co dodat ? V sezoně 2016 budeme mít tedy již 7 trakénských plemeníků vysoké kvality, z nichž 4 ( Plesant, Quintar, Symont a Prökelwiz ) budou působit i CS či ČT. Do chovu se tak dostává tolik potřebná tvrdost, inteligence, pohybový potenciál a výkonnost a krásný exterier. Trakénský kůň je moderním zlepšovatelem a krevním přínosem nejen pro drezuristy a militaristy, ale v našich podmínkách i pro skokové koně. A tyto výše uvedené vlastnosti ocení zejména ženy a dívky, které tvoří 90 % jezdecké veřejnosti …

   Výsledkový protokol zde.

   MVDr. Vít Holý

Rubrika: