slideshow 1

Jste zde

Výstava trakénů a finále 80ti denního testu trakénských hřebců - Borová – Hřebčín Amona 5.10. 2019

Výstava trakénských koní zažila již svůj 6. ročník. První 2 ročníky proběhly  v rámci výstavy v Pardubicích, 3. ročník byl uspořádán v areálu Baníku Ostrava a od roku 2017 je pořadatelem Hřebčín Amona v Borové – Bolaticích. Celkem 27 koní od 9ti vystavovatelů vyplnilo zajímavý program. Důležitou součástí výstavy bylo finále 80ti denního testu hřebců, kterého se zúčastnili 2 velmi kvalitní 3letí hřebci – TOP GUN a IBROX PARK. Počasí letos pořadatelům nepřálo, vytrvalý déšť od nočních hodin je donutil přesunout většinu programu do kryté haly. I tak přijelo přes 50 diváků nejen ze vzdálených míst republiky, ale i z Rakouska, Německa a Polska.

Mezinárodní komise pracovala ve složení MVDr. Vít Holý, MVDr. Josef Dvořák, Ladislav Holada, Sigrun Wiecha (GER) a Witek Rudnicki (POL). Ve skoku ve volnosti bylo předvedeno 10 koní, kteří podali velmi dobré výkony a sklidili zasloužený potlesk diváků. Výstavu zahájil kapitální, již prověřený hřebec QUINTAR (Quintet – Stella po Saint Tropez). Mohutný, exterierově vydařený hřebec vynikl v pohybu i ve skoku. Svůj mimořádný charakter předává i na potomstvo. Quintar je již posledním žijícím čistokrevným zástupcem linie Quoniam, která patřila k tomu nejlepšímu v československém chovu. Je smutnou skutečností, že vyhynutí této linie dopustily domácí chovatelské svazy. Následovali plemeníci AKTIS (Aktiv – Kachetia po Chalif 5) a AKTIEN (Aktiv – Schlodien II po Königspark xx) . Tito 4letí plemeníci jsou již testováni ve sportu a absolvovali 7, respektive 14 bezchybných parkurů. Aktien má již narozené první potomky ve velmi dobrém typu. Hřebci jsou v majetku MVDr. H. Holé- Hřebčín Amona.
Z Tlumačova přijel na výstavu neprávem opomíjený hřebec ERSTE (Esteban xx – Heling). Souladný hřebec elegantního pohybu a výborného skoku je zajímavou možností pro zájemce o military. Erste je v majetku Ing. P. Galatíka.

Jako další se předvedly 2 letošní vítězky testu 3letých klisen, ryzky PROSTOTA RVP (Prökelwitz – Parika po Ikar) a KASIA (Grand – Kasiopea po Landor S). Exterierově velmi kvalitní klisny předvedly silný a technicky bezvadný skok spolu s výborným pohybem. Kasia je příkladem teplokrevníka s výrazným podílem trakéna. Kromě čistokrevného chovu je právě užitkové zušlechťovací křížení velmi významné. Ve světě jsou takto trakéni hojně využíváni s vynikajícími výsledky. Nejznámnějším příkladem je z poslední doby využití hřebců Totilas (trojnásobný mistr světa v drezuře) a vítěz körungu v Neumunsteru a dnes již otec více jak 40ti plemeníků  Millennium. Cheops (po Cherson) zas koluje v krvi letos nejatraktivnějšího 5tiletého skokana na Mistrovství světa mladých koní v Lanakenu.
Po 3letých klisnách se v hale objevila 5tiletá IRLANDA (Grand – Ikarie po Ikar). Atraktivní černá hnědka je také příkladem užitečného křížence s vysokým procentem trakénské krve (Granát, Ikar) a navíc pochází z rodiny vynikající Iluze (Przedswit X), kvalifikované i na OH v Moskvě. Irlanda sama se 2x umístila v kvalifikacích KMK. Po Irlandě se předvedl 3letý trakénský valach APOLON , který je synem veleúspěšného GP skokana Abreka a je nabízen k prodeji. A pak už diváci netrpělivě očekávali oba účastníky 80ti denního testu. Jako první vstoupil do předvadiště TOP GUN (Schenkendorf – Evita Peroni po Panoraam). Elegantní, mimořádně charakterní hnědák s výborným pohybem předvedl velmi silný skok. V jeho původu se snoubí 2 úspěšní olympionici Topkij a Paket a také vítězové mezinárodních Velkých cen Panoraam a Palladium. Kombinace těchto krví nemá v současnosti v Evropě obdoby.

Pozornost se vzápětí upřela na vysokého černého hnědáka v krásném trakénském typu – IBROX PARKa (Hirtentanz – Iduna V po Velasquez) . Tento doslova tančící hřebec má neomezené skokové schopnosti doplněné velmi dobrou technikou a jsme proto právem zvědavi na jeho další kariéru. Jeho otec Hirtentanz je mnohonásobným vítězem těžkých skákání, Hřebcem Roku Německa a otcem několika plemeníků. V současnosti již není v Evropě k dispozici, na závěr sezony odcestoval do USA. Průlomově byl tento extremní skokan dokonce licentován i do holštýnského svazu. V Čechách máme již 3 velmi dobré klisny – skokanky – po jeho synovi Abendtanzovi.

Po zajímavých skokových ukázkách byly k vidění chovné klisny, hříbata a dorost. Mezi nejkvalitnější patřila CHARISMA (Sargoni – Bura po Quoniam II). Tato již 22 let stará klisna je  stále v dobrém stavu a své první hříbě CHIARU, klisničku po Schralling, porodila až ve 20ti letech.Předváděla se i její roční dcera CHAIRA po Quintar, veliká, exterierově i pohybově výborná. Charisma sama dosáhla výkonnosti ST** ve skákání a St. Georg v drezuře. Její matka Bura byla šampionkou 6tiletých klisen v KMK v sedle s legendárním Jiřím Pecháčkem.
23 let měla předváděná dcera Topase – 23 TRIANA. Sama prověřena v parkurech S** z matky po Quoniam VIII dala již několik velmi kvalitních hříbat. Její dcera Trianka byla letos 2. ve finále KMK 6tiletých a synové Tristan a Titan dosáhli úrovně až ST**. S Trianou byla předvedena její roční dcera TRISCHA po Schralling. Tato vranka způsobila doslova poprask svým vynikajícím a lehoučkým pohybem a ihned o ní projevili zájem zahraniční chovatelé.
SOPHIE , mohutná bělka po Quinten v sobě nese dvojnásobné prochování na linii Quoniam a pro udržení této krve byla letos připuštěna hřebcem Quintarem, stejně jako výše uváděná Charisma.
Prabábu Sophie zakoupil kdysi německý olympionik M. Plewa a podařilo se mu z ní vychovat několik špičkových militaristů na nejvyšší úrovni. Z plnokrevné rodiny Sophie pocházejí Derby vítězové Symbol, Silver a Silvaner.
Arabskou rodinu v sobě zas nesla klisna JASNÁ (Ikar- Tamisa po Sargoni) se svou dcerou po Quintar ROZÁRKOU.
Německá HAVANNA je dcerou Hřebce roku Hohensteina a tato kapitální vranka se skvělým pohybem je letos březí po Quintar.  JOSEFÍNA pak byla dcerou Eliáše po legendárním Eolovi. I ona se již pyšní krásnou 2letkou po Quintarovi – JESABELL. Závěr trakénské kolekce patřil zajímavému ročnímu hřebečkovi SCHAMPUSovi (Schralling – Chanelle po Quintet). I on je nabízen k prodeji.

Užitkové křížence s trakénskou krví ještě zastupovaly klisny ARLEA (Landjonker – rodina Pika Fatmé trak), a AQUILA  (Quintet – Amon. Aquila je již testovaná na parkury stupně S**.

Po krátké přestávce naštěstí na chvíli přestalo pršet a tak mohl být dokončen test hřebců. TOP GUN se v drezuře předvedl s Klárou Nevařilovou, IBROX PARK s Ivetou Červenkovou. V parkuru pak oba hřebce sedlal Rostislav Hlaušek. Drezura na mokré trávě lehce poznamenala oba výkony, ale parkur na písku už vrátil hřebcům sebejistotu a oba dokončili zdárně celý test s velmi dobrým hodnocením. Zvítězil TOP GUN s 7.8 bodu před IBROX PARKEM s 7.7 b. Top Gun má velmi dobrý pohyb a charakter, ve skoku je silný, ale ne vždy technicky dokonalý. Ibrox Park získal vysoké ocenění za cval - 9  a ve skoku byl za schopnost hodnocen 8.5. Vyniká technikou končetin a pozorností. Chovatelem TOP GUNa je pan Dr. H. E. Wezel, Gestut Schralling (GER) a majitelkou MVDr. H. Holá. Oba hřebci budou nadále testováni ve sportu.

Za předvedení děkujeme chovatelům a majitelům: MVDr. H. Holá, Ing. F. Cinek, Ing. S. Fialová, L. Mestenhauserová, M. Moravcová, J. Holec, B. Říhová, Ing. V. Ducháčová, J. Sobek.

I přes špatné počasí vládla na přehlídce velmi dobrá atmosféra, diváci se neradi rozjížděli a řada jich zůstala do pozdních nočních hodin a dalšího dne. Kvalitu koní i předvedení ocenili i zahraniční účastníci a o řadu plemeníků projevili zájem. Podařilo se doplnit kolekci trakénských plemeníků o další nejlepší světovou krev. Doufejme, že noví hřebci splní i ve sportu naše očekávání a budou i chovatelsky využiti. V jednání je využití jejich inseminačních dávek v zahraničí. A už dnes se můžeme těšit na 7. ročník přehlídky trakénů na Borové !

MVDr. Vít Holý

Borova
Quintar a Iveta Červenková

 

Borova Borova
Tříletý Ibrox Park (Hirtentanz - Velasquez) Ibrox Park

 

Borova Borova
Tříletý Top Gun (Schenkendorf - Panoraam) Tříletá Prostota RVP (Prokelwitz - Parika po Ikar)

 

Borova Borova
Tříletý Top Gun, jezdec Rostislav Hlaušek Aktis (Aktiv - Chalif 5)

 

Borova Borova
Aktien (Aktiv - Koenigspark xx) Erste (Esteban xx - Heling)

 

Borova Borova
Tříletý Apolon (Abrek - Apogej) Tříletá Kasia (Grand - Landor S)

 

Borova Borova
Irlanda (Grand - Ikar) Roční Chaira (Quintet), v pozadí její matka Charisma (Sargoni)

 

Borova Borova
Trischa (Schralling - Triana po Démon Sophie (Quinten - Quoniam II-254)

 

Borova Borova
Roční ryzka Rozárka (Quintar) s matkou Jasná (Ikar - Sargoni) Josefína TH (Eliáš - Majáles xx - Démon)

 

Borova Borova
Havanna (Hohenstein - Komponist) Schampus (Schralling - Quintet)

 

Borova Borova
Komise, zleva Sigrun Wiecha, Witold Rudnicki, MVDr. Vít Holý, MVDr. Josef Dvořák, Ladislav Holada Iveta Červenková a Ibrox Park

 

Emis
MVDr. Vít Holý

 

Borova Borova
MVDr. Helena Holá a Charisma s Chairou Ladislav Holada, MVDr. Vít Holý, MVDr. Josef Dvořák, Dr. Hans Ernst Wezel, Stanislava Furstová

 

Borova Borova
Witold Rudnicki a Sigrun Wiecha  
Rubrika: